Darujme si vzdelávanie – Tip pre rodičov

Blížia sa Vianoce a prázdniny, jedinečná rodinná pohoda a aj viac voľného času pre deti. Verím, že prežijete veľa spoločného času na čerstvom vzduchu s rodinou, ale asi sa nevyhnete aj obrazovkám v tom najširšom slova zmysle. Máme pre Vás tip, ako rodinu netradične zabaviť, zmeniť Vianočný screen time na learning time a rozvinúť pritom digitálne zručnosti Vašich detí a možno aj Vaše ? 

Až 9 z 10 povolaní budúcnosti vyžaduje digitálne zručnosti. Naše deti sú digitálnou generáciou, tablety aj smartfóny ovládajú bez problémov, avšak len 4 z 10 detí dokáže vytvoriť jednoduchú tabuľku alebo prezentáciu.

Koľko času denne strávite vy, rodičia písomnou digitálnou komunikáciou na počítači, mobile a už nielen v práci ale aj v osobnom živote ? Predpokladám, že niekoľko hodín a to číslo rastie a porastie vďaka sociálnym sieťam, chatom a iným novým ešte nevymysleným nástrojom komunikácie a kolaborácie.

Zručnosť budúcnosti potrebná už dnes

Pero a papier už takmer vymizol z našich pracovných stolov, čo je dobrá správa pre planétu. Pre mnohých z nás, ale hlavne naše deti to však znamená získať novú nevyhnutnú základnú digitálnu zručnosť – efektívne písanie na klávesnici.

Benefity

Táto zručnosť sa vo svete už bežne vyučuje na základných školách, zvyčajne sa začína okolo 8 rokov veku detí. Prináša nielen väčšiu efektivitu ale aj zdravie, lebo nezaťažuje pri písaní  len 1-2 prsty ruky, ale do písanie zapájame všetky prsty ako aj celú motoriku rúk, zároveň učí deti sa sústrediť ako aj cibrí pamäť.

Ako na to ?

Učenie písanie na klávesnici môže byť veľmi zábavné pre deti aj dospelých ak na to využijete personalizovanú  e-learningovú platformu. Existuje veľa alternatív, ja Vám ponúkam vyskúšať, bezplatnú platformu typingclub, ktorú využíva viac ako 50 tisíc škôl a 23 miliónov študentov vo svete, vrátane mojich 2 detí. Táto online platforma je v angličtine, ako aj iných jazykoch, vrátane slovenského. Ja by som Vám rada odporučila vyskúšať ju s deťmi v angličtine, aby ste deťom ukázali, že angličtina je aj nástroj na učenie sa novych vecí a zručností,  a nie je to len predmet v škole,  či memorovanie anglických slovíčok.

Aplikácia, www.typingclub.com, nevyžaduje žiadnu plynulú znalosť angličtiny, videá a inštrukcie k výuke sú super ilustratívne, a celé je to veľmi intuitívne. No hlavne je to interaktívne a zábavné, deti si môžu sledovať svoj vlastný úspech, na obrázku,  cez % plnenie, hviezdičky, či body …  sú oceňované za výsledky …. Sú proste vtiahnuté a motivované skúšať a napredovať vlastným tempom a podľa záujmu. 

Christmas Typing Challenge

V Discovery Academy, kde učíme angličtinu a zručnosti pre budúcnosť, sme pre našich študentov aj rodičov vyhlásili Vianočnú Typing Challenge, tak možno aj vy si môžete spraviť vlastnú FAMILY TYPING Challenge ?

Stačí pár minút denne, možno lockdown a Vianočné prázdniny sú skvelou príležitosťou začať a naučiť sa spoločne s deťmi niečo nové a užitočné pre život dnes aj v budúcnosti. Možno práve vďaka TYPING Club sa Vám podarí nahradiť screen time Vašich detí za Learning Time. Vyskúšajte a dajte nám vedieť. Zdielajte ďalej, záleží nám, aby všetky deti na Slovensku napredovali.

v Discovery Academy sa venujeme aktívne rozvoju digitálnych zručností počas výuky angličtiny pre deti , aby sme ich pripravili na povolania budúcnosti. Ponúkame inovatívne vzdelávacie kurzy zamerané na rozvoj zručností aj angličtiny pre deti, krúžky sú určené deťom už od veku 4-12 rokov, osobné aj online. 

Luba Fábryová

Zakladateľka Discovery Academy, Vzdelávania detí pre budúcnosť 

www.discoveryacademy.sk